Mínomet
8 cm ťažký mínomet model 34
8 cm ťažký mínomet model 34 nemeckej armády alebo 8-cm sGrW 34 si medzi frontovými spojeneckými vojakmi získal závidenia hodnú reputáciu pre svoju presnosť a rýchlosť streľby. S mínometom sa spojeneckí vojaci streli všade tam, kde bojovali proti Nemcom. sGrW 34 bol jednou so štandardných zbraní nemeckej armády, používanou od roku 1939 až do posledných dní 2. svetovej vojny. Mínomet vyrábala spoločnosť Rheinmetall – Borsig AG. V skutočnosti išlo o nemecké ponímanie pôvodne francúzskeho mínometu Brandt model 27/31, ktorý navyše používal i míny rovnakej ráže 81,4 mm.
Na konštrukcii mínometu sGrW 34 nebolo napriek jeho výborným výkonom nič zvláštne. Obdiv, ktorý si ako zbraň vydobyl , možno pripočítať skôr dôkladnému výcviku a práci obslúh mínometu. Nemeckí vojaci obsluhujúci mínomety svojich protivníkov počas celej vojny prevyšovali dokonalým zvládnutím techniky mínometnej streľby. Zručne ovládali prípravu mínometu sGrW 34 na streľbu a prepravu i zamierenie pomocou delostreleckého kvadrantu a ďalších pomôcok. Nemci dosahovali najväčšiu možnú presnosť streľby.
sGrW 34 mal jednoduchú robustnú konštrukciu a bol veľmi kvalitne vyrobený. Pri preprave sa mohol rozobrať na tri časti,ktoré prenášali vojaci. Ďalší vojaci boli určení na prepravu streliva. Existovala aj špeciálna verzia prevážaná polopásovým vozidlom SdKfz 250/7. mínomet sa montoval v niekoľkých ústredných závodoch, oveľa viac výrobcov bolo zapojených do výroby streliva. Rozsah dostrelu mín používaných mínometom sGrW 34 bol veľmi široký. Okrem obvyklých trhavých a dymových mín v sortimente streliva nechýbali osvetľovacie a značkovacie míny, ktoré sa používali v súčinnosti s lietadlami útočiacimi na pozemné ciele. Používali sa i takzvané „skákacie míny“, ktoré sa po dopade na zem pred výbuchom znovu odrážali do vzduchu. Mali označenie 8-cm Wurfgranate 39. Odraz umožňoval malý raketový motor. V určitej výške nad terénom odrazená mína vybuchla a jej črepiny sa rozleteli na oveľa väčšiu plochu, ako by to bolo v prípade obvyklého výbuchu pri dopade na zem. Strela predstavovala jednu z typických nemeckých konštrukcií, ktoré boli príliš drahé a pri bežnom používaní často nespoľahlivé. Výrobné počty týchto mín preto neboli nikdy príliš vysoké. K dobru je možné mínometu sGrW 34 pripočítať, že mohol používať široký sortiment koristnej munície, aj keď za cenu určitej straty výkonu a dostrelu. Pre výsadkové jednotky bola v roku 1942 vyvinutá špeciálna zkrátená verzia, označovaná kurzer Granatwerfer 42, obvykle nazývaná Stummelwerfer. Tento mínomet sa vyrábal vo veľkom od roku 1942. U výsadkových jednotiek sa však používal len málo , miesto toho u bežných jednotiek pechoty nahradil malý 5-cm leGW 36. používal rovnakú paletu streliva ako sGrW 34 ale jeho dostrel bol menej ako polovičný.
Základné údaje mínometu sGrW 34
ráž: 8,14 mm
dĺžka: hlaveň 1,143 m, vývrt 1,033 m
hmotnosť: bojová 56,7 kg
námer: +40˚ až +90˚
odmer: 9˚ až 15˚ premenný podľa námeru
najväčší dostrel: 2400 m
hmotnosť míny: 3,5 kg
Náhľad fotografií zo zložky mínomet