Prečo Ostrô ?
Prečo Ostrô
Vrch Ostrô sa nachádza v pohorí Nízkych Tatier na rozhraní Tatier a Veľkej Fatry. Tento vrch zohral dôležitú úlohu počas SNP, bola na ňom vybudovaná delostrelecká pozorovateľňa, z ktorej sa dalo kontrolovať celé územie Revúckej doliny a Ružomberka.
Po vytlačení povstalcov z horného Liptova a obsadení Ružomberka 6. Septembra (bez boja) sa horúčkovito budovala nová obranná línia na čiare Ostrô - Biely Potok – Vlkolínec. Prvé jednotky, ktoré ju budovali patrili letcom s Mokrade pod velením kpt. Let. Kunica. Vzniká 6. taktická skupina pod velením pplk. Černeka. V prvej polovici septembra výšinu Ostrô zabezpečovalo 1. družstvo pod velením npr. del. Štefana Feju. Koncom prvej polovice septembra posilnili jednotky na jednu čatu so šiestimi ľahkými guľometmi. Družstvo, ktoré bolo dovtedy na vrchole sa presunulo do údolia Ľudrovianky. 14.9.1944 posilnili obranu o ďalšiu čatu a po útoku z 15.9.1944 sa doplnili na pešiu rotu, posilnenú družstvom ťažkých guľometov (ZŤG)a čatou mínometov (2. mínomety). To bol konečný stav až do ústupu 23.10 lebo pre viacej jednotiek na vrchole nebolo miesta.
K prvým prieskumným bojom na Ostrom došlo 15.9, ktoré sa bez väčších problémov podarilo odraziť. 30.9.1944 začala nepriateľská pechota s podporov obrnených vozidiel útok na hlavnú obrannú líniu na Bielom Potoku a ďalšia časť jednotiek útočila na vrch Ostrô. Jednotky asi o sile jednej roty posilnené ťažkými guľometmi a mínometmi útočili z troch strán. Obrancovia ustúpili asi 300 m južne, kde sa zachytili až do príchodu posíl, s ktorými podnikali protiútok a Ostrô znovu dobili. V priebehu celého dňa padlo na povstaleckej strane 34 mužov.
Medzitým došlo k striedaniu nemeckých jednotiek, keď prápor Schäffer nahradila brigáda Dirlewanger. Dňa 18.10. začal koncentrovaný útok na Ostrô. Za delostreleckej podpory sa nepriateľskej pechote podarilo obsadiť vrchol. Situáciu zachránilo povstalecké delostrelectvo, ktoré sústredenou paľbou Nemcov z vrcholu vytlačilo.
Dňa 23.10. sa Nemcom počas útoku podarilo obsadiť vrchol Ostrého po vzniknutom chaose, keď nepriateľské jednotky vytlačili hlavné obranné postavenie v Revúckej doline. Ďalšie ústupové boje prebiehali na Podsuchej a prístupoch k Liptovskej Osade. Jednotky 6. taktickej skupiny sa rozišli v Korytnici. Členovia skupiny odišli do hôr a niektorí domov.
Obrana na Ostrom symbolizuje jedny z najväčších obranných bojov počas SNP.
Preto Ostrô !!!
zemeni